Spark Arrestor

Spark Arrestor

In many production facilities, especially foundries and steel mills, sparks occur due to the nature of the process.

Spark Arrestor

Description

Spare Parts / Accessories

Spark Arrestor Description

In many production plants, especially in foundries and steelworks, sparks are generated as a result of the process. Sparks in exhaust systems pose a risk to flammable explosive dust and other equipment. Spark protection systems are an important part of fire and explosion protection systems, but are not a final solution. It is recommended that they are used to support spark detection and extinguishing systems.

The turbulence is generated by a special blade structure and baffle plates in the spark arrestor cyclone. During turbulence, the heat of the sparks decreases as their speed decreases.

To ensure that the spark arresters, which are manufactured in the required pipe diameters, work efficiently, they must be installed at least twice the diameter horizontally away from the spark source. The distance between the spark arrester and the dust collection system must be at least ten times the diameter of the spark arrester.

Spark Arrestor Areas of Use

Spark Arrestor Advantages

Spark Arrestor Technical Specifications

Spark Arrestor Variants

Spark Arrestor Files

Download Now

Spark Arrestor Spare Parts

Spark Arrestor Video

Similar Products

BAYİ BAŞVURUSU YAP

İş Potansiyelimizi Birlikte Büyütelim..

Sektördeki derin bilgi ve deneyimlerimizi paylaşacağımız, avantajlı ürün ve kampanyalarımızı müşteriler ile buluşturacak iş ortakları ile satış noktalarımızı büyütmek ve güçlendirmek istiyoruz. Siz de bizim iş ortağımız olarak büyümek, kazançlı bir iş modeli yaratmak ve bayilik avantajlarından faydalanmak istiyorsanız, info@expulse.eu  adresinden başvuru yapabilirsiniz. Ekibimiz en kısa sürede sizlerle iletişime geçecektir.

  • Birçok üründe özel indirimler
  • Yeni ürünlerden ilk siz haberdar olun
  • Proje ve Keşif desteği
  • Gelişmiş Satış Sonrası Hizmetler
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.